REJESTRACJA NA ZLOT DOSTĘPNA JEST TUTAJ | XXI MZM ODBĘDZIE SIĘ 8-11.02.2024

Morsowanie w ciąży

Udostępnij:

Czy morsowanie w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? Co sądzą na ten temat lekarze ginekolodzy? Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, a chciałaby zimą wejść do wody, zadaje sobie podobne pytania.

W internecie jednak trudno znaleźć badania, mówiące o morsowaniu w trakcie ciąży. Lekarze z kolei często mają odmienne opinie na ten temat. Jedni są zdania, że kobiety w ciąży nie powinny morsować. Inni z kolei przekonują, że ciąża nie jest przeszkodą. Pod warunkiem jednak, że kobieta wcześniej morsowała, a teraz nie występują u niej żadne przeciwwskazania.

W zgodzie z samą sobą

W moim klubie morsa są głównie mężczyźni, więc będąc w ciąży, nie miałam się kogo poradzić (…). Także konsultacje z lekarzami ginekologami nie wnosiły nic nowego. Wręcz miałam wrażenie, że z uwagi na brak wiedzy na ten temat, profilaktycznie mi to odradzali – wspomina młoda mama Martyna Jakubska. Podczas ciąży pływała w dużym przeręblu na Szlomioku na Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Jak mówi, zdała się wtedy na świadomość swojego ciała. Czuła się dobrze, była pod ciągłą kontrolą lekarza i najważniejsze – jej ciąża przebiegała prawidłowo. 

To nie czas na pierwszy raz

I Martyna, i wiele innych kobiet podkreślają jednak, że gdyby wcześniej nie morsowały, nie zrobiłby tego po raz pierwszy, będąc już w ciąży. Byłoby to zbyt ryzykowne. Organizm nie byłby ani zahartowany, ani przyzwyczajony do kąpieli w zimnej wodzie. Kiedy z kolei mamy już doświadczenie w morsowaniu, konieczne są tylko pewne zmiany zachowań. To np. czas ekspozycji na zimno. Podczas ciąży wejście do wody powinno być krótsze. Zalecany czas jednak nie istnieje, to kwestia indywidualna. Zależy od zdrowia mamy i dziecka, a także od tego, ile sezonów wcześniej kobieta morsowała. To wszystko ma istotny wpływ na znajomość reakcji ciała na wychłodzenie. 

Wszystko pod kontrolą

Dopuszczenie do wychłodzenia może z kolei stanowić realne niebezpieczeństwo. Żeby jednak obniżyć temperaturę całego ciała, która wpłynęłaby negatywnie na wody płodowe i dziecko, kobieta musiałaby przebywać w lodowatej wodzie naprawdę długo. Kontrolując czas, wychładza natomiast jedynie skórę i tkankę podskórną.  Morsowanie dotyczy więc powłok ciała, a nie jamy brzusznej. W efekcie – gdy morsująca mama zanurza się w lodowatej wodzie, jej dziecko nadal przebywa w bezpiecznej temperaturze 36,6°C.

Skąd jednak wiedzieć, jaki czas sobie wyznaczyć? Przede wszystkim słuchać własnego ciała i zawsze, bez wyjątku konsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej

Aktualności

Odbiór opasek

Już niebawem widzimy się w Mielnie, dlatego przedstawiamy Wam garść informacji organizacyjnych. Przypominamy, że do udziału w Zlocie potrzebna jest opaska, którą będziesz mógł odebrać

Chcesz Dołączyć Do Mroźnej Tradycji?

Nie zapomnij o swoim bilecie!