XXI MZM ODBĘDZIE SIĘ 8-11.02.2024 | REJESTRACJA NA ZLOT ROZPOCZNIE SIĘ W LISTOPADZIE

Dla mediów

Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

Udostępnij:

Akredytacja i kontakt

Formularz akredytacyjny można pobrać TUTAJ.

Do współpracy zapraszamy media regionalne, ogólnopolskie i światowe. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy: biuro@zlotmorsow.mielno.pl.

Z przyjemnością odpowiemy na pytania dotyczące zarówno Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie, jak i samego morsowania.

Zachęcamy również do pobrania plików:

Garść informacji o Zlocie

Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie organizowane są nieprzerwanie od 2004 r. zawsze w drugi weekend lutego. Jest to największa tego typu impreza na świecie. Do tej pory nie został pobity Rekord Guinnessa w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu ustanowiony w Mielnie najpierw w 2010 r. a następnie w 2015 r. Z roku na rok rośnie popularność zlotów morsów w Mielnie a przekłada się to na bardzo wymierny wynik jakim jest liczba uczestników. W 2020 r. było to 6 000 osób, które weszło razem do zimnego Bałtyku.

Morsowanie mimo tego, że postrzegane jest jako sport dość ekstremalny, staje się coraz popularniejsze. Morsować można bez względu na wiek a zalety z tego płynące są nieocenione. W Zlotach Morsów w Mielnie uczestniczą całe rodziny, dziadkowie, dzieci i wnuki z Polski oraz Niemiec, Szwecji, Czech, Węgier, Słowacji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Sama impreza promuje zdrowy styl życia i popularyzuje nawyki prozdrowotne.

Międzynarodowe Zloty Morsów to nie tylko wspólne kąpiele w Bałtyku ale także wiele wydarzeń towarzyszących takich jak np. panele dyskusyjne z udziałem naukowców zajmujących się badaniem wpływu niskich temperatur na ludzki organizm czy znanych podróżników lub sportowców. Każdorazowo rozgrywany jest także cykl zawodów sportowych pod wspólną nazwą „Turniej Mrozoodpornych”. Jednak najbardziej widowiskowe wydarzenia i jednocześnie najważniejsze dla morsów to niedzielny barwny korowód ulicami miasta zakończony wspólną kąpielą w Bałtyku, podczas której jednocześnie do wody wchodzi kilka tysięcy osób.

Międzynarodowe Zloty Morsów mają nawet swój hymn pt. ”Bałtyckie morsy to my to my”. Autorem słów jest Ryszard Ulicki. Hymn ten od lat towarzyszy inauguracji i zakończeniu każdego zlotu morsów.

Organizatorami Międzynarodowych Zlotów Morsów w Mielnie są Centrum Kultury w Mielnie i Gmina Mielno.

W Mielnie podczas Międzynarodowych Zlotów Morsów dwukrotnie bity był rekord Guinnessa w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu. Po raz pierwszy w lutym 2010 roku kiedy to do wody weszło 1054 Morsów a po raz drugi w lutym 2015 roku kiedy w wodzie zanurzyły się 1799 osoby. Po raz trzeci z rekordami Guinnessa Mielno miało związek w grudniu 2015 r. kiedy to został pobity  rekord – tym razem – w największej liczbie kąpiących się morsów w wielu miejscach w tym samym czasie. Do wody weszło wówczas 3717 osób w 42 lokalizacjach w Polsce. Rekord został ustanowiony dwukrotną liczbą wymaganych uczestników. Pomysłodawcą, organizatorem oraz składającym wszystkie dokumenty związane z rekordem było Biuro Zlotu Morsów działające obecnie przy Centrum Kultury w Mielnie.

Dwa rekordy Guinnessa ustanowiono w Mielnie. Żadne inne miasto na świecie nie może pochwalić się takim wynikiem.


Czytaj więcej

Aktualności

Mistrzostwa Polski w Morsowaniu – WYNIKI

III Mistrzostwa Polski w Morsowaniu Kobiety BMI  III Mistrzostwa Polski w Morsowaniu Kobiety CZAS III Mistrzostwa Polski w Morsowaniu Mężczyźni BMI III Mistrzostwa Polski w

Aktualności

Mistrzostwa Polski w Morsowaniu – KOMUNIKAT

LISTA GODZINOWA: POBIERZ TUTAJ   Już za chwile widzimy się na 3 Mistrzostwach Polski w Morsowaniu podczas Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie.    Oto kilka

Chcesz Dołączyć Do Mroźnej Tradycji?

Nie zapomnij o swoim bilecie!