Morsowanie a stawy, żylaki czy przeziębienie ( inne przeciwskazania)
Jak morsowanie wpływa na zdrowie? Przy których chorobach jest niewskazane, a z których pomaga się wyleczyć? W tym tekście znajdziecie wszystko, co trzeba wiedzieć, zanim zaczniecie morsować.
Morsowanie a stawy, żylaki, reumatyzm, depresja, borelioza, prostata, morsowanie z nadciśnieniem… Lista pytań o możliwość morsowania w sytuacji, gdy zmagamy się z którąś z chorób, jest bardzo długa. O ile bowiem większość z nas wie, czemu służy morsowanie i ile ma zalet, niestety znacznie trudniej już ocenić, kto może, a kto nie może morsować.
Morsować każdy może..?
Widząc, co daje morsowanie, jak pozytywne skutki niesie, chciałoby się powiedzieć, że morsować powinniśmy wszyscy. I w większości przypadków mielibyśmy rację. Są jednak wyjątki. To m.in. osoby z chorobami serca i układu krążenia, chorujący na nadciśnienie, boreliozę czy epileptycy. Jeśli zmagacie się z którąś z wymienionych lub inną poważną chorobą, przed rozpoczęciem morsowania, koniecznie skonsultujcie się z lekarzem. I to niekoniecznie dlatego, by wykluczyć morsowanie. Może się bowiem okazać, że w Waszym przypadku akurat choroba nie oznacza rezygnacji z zimnych kąpieli.
Na zdrowie!
Jeśli np. Wasza odporność jest osłabiona, morsowanie jest bardzo skuteczną metodą, by ją wzmocnić. Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, dzięki czemu chorujemy znacznie rzadziej, a czasem nawet wcale. Odradza się jednak morsowanie z katarem, z przeziębieniem czy z grypą. Stąd też gdy zmagacie się już z infekcją, koniecznie poczekajcie na całkowity powrót do zdrowia i dopiero wtedy dowiedzcie się, jak się przygotować na swoje pierwsze morsowanie. To będzie wówczas nie tylko świadomy krok w stronę zdrowia, ale również początek świetnej przygody.