REJESTRACJA NA ZLOT DOSTĘPNA JEST TUTAJ | XXI MZM ODBĘDZIE SIĘ 8-11.02.2024

Pierwsze morsowanie. Jak zacząć przygodę z morsowaniem?

Udostępnij:

Jak powinien wyglądać pierwszy raz w wodzie? Przeczytajcie to, zanim zaczniecie morsować, a unikniecie kilku podstawowych i bardzo popularnych błędów. 

Morsowanie dla początkujących to zazwyczaj duże wyzwanie. Co zabrać ze sobą? Ile czasu spędzić w wodzie? Jak się przygotować? Od czego zacząć morsowanie? Trzymać ręce w górze czy zdecydować się na moczenie głowy? Podobne pytania można by mnożyć. Nie wszyscy jednak przed rozpoczęciem treningów szukają na nie odpowiedzi, a to niestety może mieć bardzo przykre konsekwencje.

Przychodzi mors do lekarza…

Każdy, kto planuje zostać morsem, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem. Sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, by korzystać z zimowych kąpieli. Jeśli pominiemy ten krok, a np. będziemy mieć problemy z sercem, epilepsję czy boreliozę, zamiast wzmocnić swoją odporność, jedynie zaszkodzimy swojemu zdrowiu. 

Co i kogo zabrać? 

Większość z nas jednak może morsować i nie ma żadnych przeciwwskazań. Zawsze jednak powinno się to robić w towarzystwie – nigdy w pojedynkę.  Woda to żywioł i jest nieprzewidywalna, z kolei nasz organizm za każdym razem może inaczej zareagować na kontakt z lodowatą wodą. 

Poza tym  zabieramy ze sobą zawsze czapkę i rękawiczki, buty neoprenowe, strój do wejścia do wody, ale też ciepłe ubranie do założenia po treningu, ręcznik i termos z gorącą herbatą. Ktoś mógłby powiedzieć, że zaraz po kąpieli idzie do domu i ma raptem kilka kroków. Ktoś inny, że nie potrzebuje rozgrzewki, bo będzie w wodzie tylko krótką chwilę. Te argumenty to jednak początek problemów. Zarówno kilkuminutowa rozgrzewka przed morsowaniem, jak i szybkie ogrzanie ciała po wyjściu z wody są niezbędne. Organizm nie może być wyziębiony. 

Przygotowanie to podstawa 

Jak zacząć morsować? Przed wejściem do wody konieczna jest rozgrzewka. Dla początkujących morsów zaleca się taką, która trwa około 15 minut. Wystarczy spokojny trucht połączony z prostymi ćwiczeniami (przysiady, skłony, pajacyki, pompki), a gdy już będziemy rozgrzani, rozbieramy się (od dołu do góry) i spokojnie wchodzimy do wody. Ręce przez cały czas trzymamy nad wodą, nie pływamy, nie zanurzamy również głowy. Pierwsze kąpiele powinny być bardzo krótkie i trwać kilka, kilkanaście sekund. Dopiero kolejne – jeśli nie będziemy odczuwali dyskomfortu – mogą być stopniowo wydłużane do kilku, a z czasem nawet kilkunastu minut.

Ważne jak zaczynasz i ważne jak kończysz

Po wyjściu z wody należy wytrzeć się do sucha i ponownie rozgrzać. Można pobiegać, wykonać kilka ćwiczeń i jak najszybciej założyć ciepłe i suche ubrania. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi bowiem do wychłodzeń organizmu. Zwłaszcza jeśli są to nasze pierwsze morsowania. 

Gdy z kolei się zmobilizujemy i uda się nam zmieścić w czasie około 5 minut od wyjścia z wody (tzw. złote pięć minut), prawdopodobnie szczęśliwie nawet nie poczujemy chłodu. Z pewnością pojawią się za to pozytywne emocje. Na koniec takiej kąpiel organizm zaczyna bowiem wydzielać hormony szczęścia — endorfiny.

Morsuj z najlepszymi

Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym morsem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z mroźnymi kąpielami, koniecznie odwiedź Mielno w czasie Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. Impreza odbywa się co roku zawsze w drugi weekend lutego, a rejestracja rozpoczyna się w listopadzie – uważaj, bo bilety wyprzedają się w szybkim tempie! Aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami, polub nasz profil na facebooku oraz zapisz się na nasz newsletter (formularz zapisu dostępny jest poniżej).

Czytaj więcej

Aktualności

Odbiór opasek

Już niebawem widzimy się w Mielnie, dlatego przedstawiamy Wam garść informacji organizacyjnych. Przypominamy, że do udziału w Zlocie potrzebna jest opaska, którą będziesz mógł odebrać

Chcesz Dołączyć Do Mroźnej Tradycji?

Nie zapomnij o swoim bilecie!