REJESTRACJA NA ZLOT DOSTĘPNA JEST TUTAJ | XXI MZM ODBĘDZIE SIĘ 8-11.02.2024

Morsowanie dzieci

Udostępnij:

Zaraz po urodzeniu, powyżej 6. roku życia, a może dopiero jako nastolatek? Kiedy morsowanie jest bezpieczne dla dzieci?

Chyba nikt nie dał jeszcze jednoznacznej, popartej badaniami odpowiedzi, ile lat powinno mieć dziecko, które chciałoby morsować. Najczęściej więc taka decyzja zależy wyłącznie od rodziców. 

Czym skorupka za młodu…

Jedni wychodzą z założenia, że im wcześniej, tym lepiej. Morsowanie niemowlaka to dla nich jeden z rodzicielskich obowiązków, który może podnieść dziecku odporność. Stąd też niektóre z mam decydują się na pierwsze morsowanie dziecka jeszcze w połogu. Oczywiście, zachowując przy tym odpowiednie środki ostrożności. Swój debiut na Zlocie Morsów w Mielnie miała np. zaledwie 2,5-miesięczna Paulina. Dziewczynka zamoczyła się w Bałtyku pod opieką morsujących rodziców i zdobyła tytuł Najmłodszej Uczestniczki Zlotu Morsów w roku 2020! 

Pierwsza szkoła, pierwsze morsowanie

Inna szkoła z kolei mówi, by morsowania nie zaczynać wcześniej niż w wieku 6 lat. Dziecko ma świadomie podjąć decyzję o tym, czy chce morsować czy też nie.  Jeśli będzie chciało spróbować, takie kąpiele zawsze muszą odbywać się w obecności osób dorosłych. Poza tym przygotowanie wygląda dokładnie tak samo – potrzebne są buty, rękawiczki i czapka. Przed wejściem do wody jest czas na rozgrzewkę, a po kąpieli czekają suche ubrania i gorąca herbata. Z tą tylko różnicą, że najmłodsi, którzy dopiero rozpoczynają naukę morsowania, zanurzają się maksymalnie do linii pępka. Wszystkie dzieci morsują również znacznie krócej niż doświadczone morsy. Ich kąpiel trwa średnio od 30 sekund do maksymalnie 2 minut. 

Rodzinne morsowanie 

Morsowanie z dziećmi to frajda i świetna okazja, by spędzić czas całą rodziną. Kwestia, od kiedy można zapisywać dzieci do klubu morsa czy zabierać na wspólne morsowanie, budzi niestety jeszcze emocje. Zdecydowanie najczęściej jednak sceptycznie odnoszą się do pomysłu ci, którzy nie morsują. Zupełnie odwrotnie niż rodzice, będący morsami. 

Jedno jest jednak pewne – rodzice, którzy morsują, prowadzą zdrowy i aktywny styl życia, chcą dla swoich dzieci tego samego. Nikt nie wskaże lepiej od nich momentu, gdy ich dziecko będzie na to gotowe.

Akademia Młodego Morsa

Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie to imprezy przyjazne dzieciom. W czasie XVII po raz pierwszy najmłodsi miłośnicy zimnych kąpieli mogli dołączyć do Akademii Młodego Morsa. W ramach „zajęć” otrzymywali różne zadania. Na koniec wszyscy zostali nagrodzeni maskotkami Zlotu. Uśmiechy na twarzach uczestników sprawiły, że Akademia Młodego Morsa zostanie z nami na długo.

Czytaj więcej

Aktualności

Odbiór opasek

Już niebawem widzimy się w Mielnie, dlatego przedstawiamy Wam garść informacji organizacyjnych. Przypominamy, że do udziału w Zlocie potrzebna jest opaska, którą będziesz mógł odebrać

Chcesz Dołączyć Do Mroźnej Tradycji?

Nie zapomnij o swoim bilecie!