REJESTRACJA NA ZLOT DOSTĘPNA JEST TUTAJ | XXI MZM ODBĘDZIE SIĘ 8-11.02.2024

VII Międzynarodowy Zlot Morsów

Udostępnij:

VII Międzynarodowy Zlot Morsów, 13-14 lutego 2010 r.

W niedzielę 14 lutego br. zakończył się kolejny już VII Międzynarodowy Zlot Morsów – Mielno 2010!

Każdy kolejny Zlot wzbogacany jest o nowe atrakcje, co wynika z szacunku dla coraz większej grupy miłośników zimowych morskich kąpieli, przyjeżdżających do nas z całej Polski i z zagranicy, a także dla kilkutysięcznej widowni. W tym roku przybyła do nas rekordowa liczba uczestników – ponad 1470 osób!

VII Zlot był wyjątkowy pod każdym względem. W centralnym miejscu Mielna, przy głównym wejściu na plażę stanął pomnik morsa, który jest symbolem wszystkich amatorów pławienia się w lodowatej wodzie. Na pewno jest to jedyny taki pomnik w Polsce, a być może i na świecie. W sobotę, 13 lutego, w przeddzień kąpieli dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika, w obecności przybyłych na Zlot Gości oraz mieszkańców Mielna, Koszalina i innych miejscowości.

Do atrakcji tegorocznego Zlotu należały również: podchody z niespodziankami, aerobic na plaży, szkoła chodzenia po rozżarzonych węglach tzw. Fire Walking, pod kierunkiem Pani Alicji Śliwy z Ełku, znanej z pokazów leżenia na łożu z gwoździ na VI Zlocie.

W trakcie Zlotu działała także szkoła Nordic Walking oraz Mieleński Pałac Ślubów – gdzie przez trzy dni wszyscy chętni mogli zawrzeć „związek małżeński” – ważny tylko w Mielnie i tylko podczas Zlotu – tego i każdego następnego.

Pałac ślubów cieszył się ogromnym zainteresowaniem morsów i nie tylko… Ślubów udzielał Neptun płci Pięknej, wrota pałacu otwierał wytworny „odźwierny” a nad wszystkim czuwała skrupulatna sekretarka „Neptunicy” wydając akty małżeńskie tylko tym naprawdę zakochanym…

Zorganizowaliśmy szereg ciekawych (i z wartościowymi nagrodami) konkursów:
– Konkurs na osobę najbardziej podobną do morsa – zwycięzcą został Tomasz Łuczewski ze Strzeszynek,
– Konkurs na najlepiej przebraną grupę morsów w paradzie – tu wygrały Morsy Margonin.
– Konkurs na hasło morsowe – Zenon Strzyżewski – Morsy Gdynia
– Konkurs na królową i króla VII Międzynarodowego Zlotu Morsów 2010r.- Alina Tamborek ze Szczecina oraz Janusz Smoczyński ze Swarzędza

W „topowym” konkursie Zlotu – na najpiękniejszą historię miłosną Mieleńskiego Pałacu Ślubów zwyciężyli: Monika Kukier oraz Donat Kapuścik ze Szczecina.

Nagrodziliśmy również:
– Najstarszych uczestników Zlotu: Woynowski Daniel 01.04.1929r.- Stowarzyszenie Morsy Gdyńskie im. J.Bobczyka; Krzciuk Zofia 24.10.1939r. – OSiR Kluczbork
– Najmłodszych uczestników Zlotu: Giza Wiktoria 29.04.2003r. Toruńskie Morsy i Waszkiewicz Oskar 20.09.2003r. Wrocławskie Morsy
– Najliczniejszą rodzinę uczestniczącą w Zlocie – Państwo Cieplińscy (6 osób) z Klubu Morsów Depka Rewa
– Najliczniejszy Klub Morsów uczestniczący w Zlocie – Swarzędzki Klub Morsów (62 os.)
– Morsy z najodleglejszego zakątka uczestniczącego w Zlocie Jihlavský Plavecký klub AXIS: Miroslav Harant-Pecha, E. Rošickéhoz Czech – 803 km od Mielna

  Jak zawsze w sobotę poprzedzającą kąpiel Morsy i zaproszeni goście w doskonałych humorach bawili się przy muzyce na wspólnej zabawie. Tym razem mieliśmy dwie zabawy…. Jedna jak zwykle odbyła się w mieleńskiej hali sportowej gdzie bawiło się 1000 morsów, a druga równie udana zorganizowana została w policyjnym ośrodku Krokus w Unieściu, gdzie bawiło się ponad 300 osób!

Kolejnym wydarzeniem było ustanowienie nowego rekordu Guinnessa, pod nazwą „Największe zanurzenie Misiów Polarnych”. (Dotychczasowy rekord – 579 osób zanurzonych w wodzie o temp. Poniżej 10 st.C – został ustanowiony w styczniu 2009 r. w Nowym Jorku). Pobiliśmy ten rekord znacznie – aż o 475 osób!

W niedzielę ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wielobarwna parada, licząca półtora tysiąca uczestników Zlotu. Podziwiano niesamowite pomysły przebierańców. Było na co popatrzeć!

Kulminacyjnym, punktem programu była zbiorowa kąpiel. Punktualnie o godz. 12.00 na wystrzał ogni sztucznych i dźwięku syreny alarmowej w morze ruszył tłum „golasów” wzbudzając niekłamany podziw wielotysięcznej widowni.

„Na morsowym niebie” królował tego dnia śmigłowiec MI-14 Marynarki Wojennej RP, który zaprezentował wspaniały pokaz ratownictwa morskiego.

Na zakończenie Zlotu wszystkie Morsy otrzymały Dekrety potwierdzające kąpiel.

Czytaj więcej

Aktualności

Odbiór opasek

Już niebawem widzimy się w Mielnie, dlatego przedstawiamy Wam garść informacji organizacyjnych. Przypominamy, że do udziału w Zlocie potrzebna jest opaska, którą będziesz mógł odebrać

Chcesz Dołączyć Do Mroźnej Tradycji?

Nie zapomnij o swoim bilecie!