REJESTRACJA NA ZLOT DOSTĘPNA JEST TUTAJ | XXI MZM ODBĘDZIE SIĘ 8-11.02.2024

XVII Międzynarodowy Zlot Morsów

Udostępnij:

XVII Międzynarodowy Zlot Morsów, 6-9 lutego 2020 r.

­6000 uczestników finałowej kąpieli i 4 dni świetnej zabawy! 17. Międzynarodowy Zlot Morsów już za nami, ale jeszcze długo będzie co wspominać. Mielno nie bez powodu nazywane jest stolicą morsowania. Podczas czterodniowego Zlotu (6-9 lutego 2020 roku) do Miasta przyjechało tysiące miłośników mroźnych kąpieli z całej Polski oraz z zagranicy (m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Szwecji i Polski). Zarejestrowanych uczestników mieliśmy 6000 (w poprzedniej edycji Zlotu gościliśmy 5000 Foczek i Morsów), bo taka była pula biletów. Niewykluczone jednak, że sprzedalibyśmy ich jeszcze więcej, zainteresowanie było naprawdę duże – komentuje Anna Ledochowicz, dyrektor Centrum Kultury w Mielnie. Każdemu zlotowi morsów w Mielnie towarzyszy inne hasło przewodnie. W 2020 roku jest nim Morsy w kosmosie, czyli Międzygalaktyczny Zlot Morsów.

W czasie XVII edycji wydarzenia Mielno odwiedził Zespół Piersi, który zainspirowany rozmachem imprezy postanowił skomponować swój nowy utwór właśnie o morsowaniu i nagrał do niej wyjątkowy teledysk, w którym wystąpili uczestnicy Zlotu – premiera już niebawem! Muzycy zagrali również na Wielkim Balu Morsów, na którym bawiło się 2 tysiące uczestników. Wejściówki na Bal wyprzedały się w czasie pierwszej doby rejestracji na wydarzenie. W czasie Zlotu byliśmy również świadkami prawdziwego morsowego ślubu. Uroczystość odbyła się na plaży, a ślubu młodej parze Arturowi i Izie udzieliła burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała. Świadkami ceremonii było tysiące miłośników mroźnych kąpieli.

Zloty w Mielnie to mroźna tradycja, która odbywa się już od 17 lat. Na pierwszy Zlot, w 2004 roku przyjechało 120 uczestników. Dzisiaj ta liczba jest prawie 60 razy większa, a podobne wydarzenia odbywają się już w całej Polsce. Żadna inna miejscowość nie może jednak pochwalić się Zlotem organizowanym z tak dużym rozmachem i nie sprowadza się to wyłącznie do liczby uczestników. Dbamy o to, by uczestnicy ani przez chwilę się z nami nie nudzili. W czasie kilku dni Zlotu uczestnicy mają okazję bawić się w Morsowej Strefie Chilloutu (sauny i balie obok plaży), walczyć w Turnieju Mrozoodpornych oraz kąpać się wspólnie w Bałtyku – mówi Anna Ledochowicz, organizatorka Zlotu i dyrektorka Centrum Kultury w Mielnie.

Kulminacyjnym punktem programu jest jednak niedzielna wspólna kąpiel poprzedzona kolorową paradą ulicami Mielna. To właśnie wtedy do morza weszło razem 6000 uczestników Zlotu.

Kolejna okazja, by wspólnie wejść do lodowatego Bałtyku już za rok, w drugi weekend lutego (11-14.02.2021 r.). Wtedy Zlot odbędzie się po raz 18. Informacje na temat rejestracji będzie można znaleźć na stroni www.zlotmorsow.mielno.pl oraz na Facebooku „Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie”.

  • Najstarszym uczestnikiem zlotu był p. Florian (rocznik 1935) ze Szczecińsko-Polickiego Klubu Morsów, a najstarszą uczestniczką p. Kazimiera (rocznik 1936). Najmłodsze morsiątko Paulinka zarejestrowane na zlocie ma zaledwie 2,5 miesiąca.
  • Temperatura wody w czasie niedzielnej wielkiej kąpieli – 4 stopnie Celsjusza, a powietrza 5 stopni Celsjusza.
  • Turniej Mrozoodpornych wygrał Klub Morsów Biały Miś z Jastrzębia Zdroju
  • Najfajniej przebranym klubem w wielkiej paradzie Stowarzyszenie Wrocławskie Morsy.
  • Nad porządkiem i bezpieczeństwem XVII MZM czuwało ponad 300 osób: WOPR 62 osoby (26 ratowników i 36 nurków), PCK – 38 osób (w tym 4 lekarzy i 4 pielęgniarki), OSP – 12 osób, Straż Miejska – 3 osoby, Policja 30-40 osób, MOSiR – 30 osób, Agencja Ochrony SOWA – 120 osób.

Czytaj więcej

Aktualności

Odbiór opasek

Już niebawem widzimy się w Mielnie, dlatego przedstawiamy Wam garść informacji organizacyjnych. Przypominamy, że do udziału w Zlocie potrzebna jest opaska, którą będziesz mógł odebrać

Chcesz Dołączyć Do Mroźnej Tradycji?

Nie zapomnij o swoim bilecie!